Rozmowa z Grzegorzem Watychą, burmistrzem miasta Nowy Targ.
Panie burmistrzu na sesji Rady Miasta radni jednogłośnie podjęli rezolucję skierowaną do marszałka województwa małopolskiego o wprowadzenie zakazu montażu i eksploatacji kotłów węglowych w centrum miasta. Co to oznacza dla mieszkańców?
Radni mogli podjąć uchwałę, ale ostatecznie zdecydowano, aby była to rezolucja skierowana do sejmiku województwa małopolskiego, że objął Nowy Targ, ja kiedyś Kraków został objęty taką specjalną uchwałą antysmogową, czyli, żeby była taka uchwala konkretnie dla naszego miasta, wzorowana na tej uchwale krakowskiej. To jest takie dobrowolne poddanie się jakimś rygorom. Także inne miejscowości z tego co wiem zgłosiły się do sejmiki, na przykład wiem, ze tak zrobiła Rabka – Zdrój, Czarny Dunajec, czy Oświęcim. Czyli dla mieszkańców oznacza to jakieś jeśli chodzi o formy ogrzewania. My liczymy, że wzmocni się taki przekaz, że nie ma żartów i trzeba pożegnać się z węglem.
Czy będzie to obowiązywało całe miasto?
To byłoby za trudne, na razie koncentrujemy się na ścisłym centrum Rynku i jego przyległościach. To tu jest jeszcze ok. 600 pieców na węgiel różnych typów, w tym na ekogroszek.
Na tak, ale przecież część mieszkańców korzystając z dotacji, wsparcia miasta jeszcze niedawno wymieniła tu piece na te na ekogoszek 5 generacji? I co teraz?
Dla tych, co wymienili niedawno piece, będą pewne udogodnienia, będą mogli tych piecy używać jeszcze do 2030 roku. Chodzi o to, aby, że jeśli ktoś kupił niedawno piec, dostał dotację, to musi to mu jakoś się zamortyzować. Natomiast kopciuchy i to już bezwzględne muszą być wymienione do 2022, zgodnie z uchwalą dla całego województwa. Natomiast jeśli chodzi o piece na ekogorszek, to od momentu podjęcie tej uchwały przez sejmik, co jest planowane na jesieni tego roku ,nie będzie można już montować pieców na węgiel, niezależnie od tego jakiej są klasy, w centrum miasta.
To jak mieszkańcy centrum miasta po wejściu tych restrykcji będą mogli ogrzewać swe posesje?
W centrum jest gaz, będą mogli także korzystać z odnawialnych źródeł ciepła, pomp ciepła, fotowoltaiki, no i ewentualnie dla części mieszkańców, bo nie wszyscy są w zasięgu, będzie możliwość podłączenia się do miejskiego ogrzewania sieci MPC. Dotyczy to całego rejonu ulicy Krzywej z odnogami w kierunku Mickiewicza. Planujemy też zrobić odgałęzienia gdzieś w stronę Rynku i okolic. Teraz wchodzi też druga nitka ogrzewania miejskiego od starostwa w stronę ulicy Orkana.
A czy miasto zamierza w jakiś sposób pomóc mieszkańcom w wymianie ogrzewania?
My jako miasto, nie liczymy, że będą jakieś dodatkowe środki dla mieszkańców, ale chcemy zachęcić mieszkańców, aby nie zwlekali, bo już nie ma czasu i trzeba myśleć o wymianie pieców w centrum, bo to nasza wizytówka i nie może być tak kopcenia.
Ale my cały czas dajemy mieszkańcom dotacje. Gwarantujemy w uproszczonej formie dotację z urzędu miasta w wysokości 5 tysięcy złotych dla każdego, kto wymienia piec, pomagamy też w wypełnianiu formularzy do programu Czyste Powietrze. To można powiedzieć zaczyna się coraz bardziej rozkręcać. Jest spore zainteresowanie. Można z tego programu otrzymać nawet do 53 tysięcy złotych.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Beata Szkaradzińska